آلومینیوم خشک چیست

آلومینیوم خشک چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر در حوزه خرید و فروش یا جمع آوری شمش آلومینیوم فعالیت دارید و یا قصد دارید یک فلز آلومینیومی را خریداری کنید، باید اطلاعات زیادی را کسب کنید و بهترین تصمیم را برای خرید آلومینیوم خشک بگیرید. آلومینیوم یکی از فلزات با ارزش و پرکاربردی است که در اکثر صنایع و کسب و کارها مورد استفاده قرار می گیرد. شما اگر به اطراف خودتان نگاه کنید، کالاها و ابزارهای مختلفی را می بینید که در ساخت آنها از آلومینیوم استفاده شده است!

فلز آلومینیوم که ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فردی مانند استحکام بالا و وزن بالا دارد، دارای نمونه های مختلفی در صنعت است که از پرکاربردترین نمونه های آلومینیوم می توان با آلومینیوم خشک اشاره کرد. بله درست شنیدید، آلومینیوم های خشک! اگر می خواهید با این فلز آشنا شوید و بهترین تصمیم را برای خرید آن بگیرید، توصیه می کنیم تا این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

آلومینیوم خشک چیست؟

احتمالا این سوال برای شما پیش بیاید که آلومینیوم خشک چیست؟ ما می توانیم در پاسخ به این سوال بگوییم که آلومینیوم سخت یا خشک یکی از فلزات پرکاربردی است که دارای خلوص و ویژگی هایی است که باعث می شود تا موارد استفاده مختلفی داشته باشد. آلومینیوم سخت یا خشک به آلومینیومی گفته می شود که پایین ترین میزان خلوص را دارد که البته به این معنی نیست که کاربرد کمتری دارد، بلکه آلومینیوم سخت می تواند کاربردهای خاص خودش را داشته باشد. توجه داشته باشید که ضایعات این نوع از آلومینیوم در صنعت به شمش های آلومینیوم تبدیل می شود و می تواند در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد.

استحکام بالا و مقاومت در برابر حرارت، دو ویژگی اصلی آلومینیوم سخت است. آلومینیوم خشک استحکام بالایی در برابر شکسته شدن دارد و در صنایع از آن برای ساخت کالاهایی که نیاز به مقاومت بالایی دارند، به کار برده می شود همچنین آلومینیوم خشک می تواند در برابر حرارت بالا یا گرما نیز مقاومت کند.

آلومینیوم سخت یا خشک به دلیل اینکه خلوص پایین تری دارد، یک پله پایین تر از آلومینیوم نرم قرار دارد. از آنجایی که آلومینیوم سخت از ضایعات آلومینیوم های نرم مانند پیستون، رینگ آلومینیومی، سرسیلندر، کرکره های برقی و…. تهیه می شوند، سطح کدر دارند. علاوه بر این، آلومینیوم نرم درصد خلوص بالایی دارد و قیمت آن نسبت به آلومینیوم سخت یا خشک بالاتر است. آلومینیوم خشک می تواند در ساخت رینگ های اسپرت خودروها، کرکره های برقی، ظروف چدنی، قطعات آلومینیومی، قالب ساخت زیره کفش یا اسباب بازی و….. به کار گرفته شود.

بررسی آلومینیوم خشک

تفاوت آلومینیوم خشک و نرم چیست؟

آلومینیوم خشک و نرم دو نمونه از فلز آلومینیوم است که هر کدام از آنها ویژگی ها و درصد خلوص متفاوتی دارند و با توجه به این مشخصات مورد استفاده قرار می گیرند. مقایسه آلومینیوم های خشک و نرم از اهمیت زیادی برخوردار است و به شما کمک می کند تا بهترین تصمیم را برای خرید آلومینیوم بگیرید. آلومینیوم سخت و نرم تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آلومینیوم نرم انعطاف پذیری بالایی دارد، در حالی که آلومینیوم خشک، جنس سخت و شکننده ای دارد.
آلومینیوم نرم درصد خلوص بالایی نسبت به آلومینیوم سخت یا خشک دارد و ضایعات آلومینیوم نرم گران قیمت تر است.
از آلومینیوم نرم برای ساخت کالاهایی استفاده می شود که به مقاومت زیادی نیاز ندارند، ولی از آلومینیوم خشک برای ساخت کالاهای مقاوم در برابر گرما و مستحکم استفاده می شود.

آلومینیوم خشک می تواند حرارت زیاد، فشار بالا و تنش زیاد را تحمل کرده و دقت ابعادی را در زمان ساخت کالاها حفظ کند.

مهم ترین کاربردهای آلومینیوم خشک کدامند؟

به آلومینیوم هایی که درصد خلوص پایین تری دارند و در برابر فشار و حرارت بالا مقاوم هستند، آلومینیوم های خشک گفته می شود. از ضایعات آلومینیوم خشک می توان به ضایعات پیستون، سرسیلندر و….. اشاره کرد. نکته قابل توجه این است که می توان از کاربرد آلومینیوم، نرم بودن یا خشک بودن آن را تشخیص داد. آلومینیوم های خشک کاربردهای زیادی دارد. در ادامه برخی از کاربردهای آن را بررسی می کنیم:

ساخت کرکره های برقی

یکی از کاربردهای آلومینیوم خشک، ساخت کرکره های برقی مغازه ها یا منازل است. کرکره های برقی باید مقاومت بالایی در برابر فشار زیاد و حرارات بالا داشته باشند. از آنجایی که آلومینیوم های خشک دارای درصد خلوص پایین و استحکام بالایی هستند، می توانند در ساخت کرکره های برقی مورد استفاده قرار بگیرند.

ساخت ظروف چدنی

ساخت ظروف چدنی نیز یکی دیگر از کاربردهای آلومینیوم خشک است. همانطور که گفته شد، آلومینیوم های خشک می توانند حرارت زیادی را تحمل کنند و هیچ آسیبی نبینند. بنابراین، از آلومینیوم سخت یا خشک برای ساخت ظروف چدنی مناسب برای آشپزی استفاده می شود. جنس اکثر ظروف چدنی، آلومینیوم خشک است که درصدی خلوص پایین تری دارد و در برابر گرمای زیادی مقاوم تر است.

رینگ اسپورت خودروها

از آلومینیوم خشک برای ساخت و تولید رینگ اسپورت خودروها نیز استفاده می شود. این امر باعث می شود تا رینگ خودروها در برابر فشار زیاد مستحکم باشند و شکسته نشوند. استفاده از آلومینیوم خشک در ساخت رینگ خودروها باعث می شود تا رینگ ها براقیت پایینی داشته باشند.

جمع بندی و نتیجه:

ما خواستیم در این مطلب، توضیحاتی درباره آلومینیوم های خشک یا سخت برای شما ارائه کنیم، به بررسی کاربردهای آلومینیوم خشک بپردازیم و تفاوت آلومینیوم خشک و نرم را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که گفته شد، آلومینیوم خشک نمونه ای از فلز آلومینیوم است که درصد خلوص پایین، مقاومت بالای در برابر فشار زیاد و حرارت بالا دارد. از آلومینیوم سخت می توان در ساخت رینگ های اسپرت، ظروف چدنی و هر چیزی که نیاز به مقاومت بالای دارند، استفاه کرد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فلزات رنگی چیست و انواع آن کدام است؟
نقطه ذوب فلزات به ترتیب چقدر است؟