دمای ذوب طلا و نقره

دمای ذوب طلا و نقره چقدر است؟

طلا و نقره از ارزشمند ترین فلزات جهان هستند که علاوه بر استفاده های زینتی، در صنایع مختلف به کار برده می شوند. دمای ذوب طلا و نقره با توجه به خواص فیزیکی این فلزات بالا است و به همین دلیل به حرارت بالایی در هنگام ذوب این نوع فلزات احتیاج خواهیم داشت. همچنین روش های متعددی برای ذوب کردن طلا و نقره وجود دارند که برای هر کدام از آن ها به ابزارهای مناسبی نیاز داریم.

در هنگام انتخاب فرآیند و ابزارهای لازم برای ذوب کردن این دو فلز حتما باید به دمای ذوب طلا و نقره توجه کرد. در ادامه این مطلب به شکل مفصل در این مورد اطلاعاتی ارائه شده است. البته توضیحاتی در مورد بهترین روش های ذوب این فلزات نیز ارائه کرده ایم که آشنایی با آن ها ضروری خواهد بود.

نقطه ذوب طلا چقدر است؟

طلا فلزی زرد رنگ و گران بها است که سطح براقی را دارد و در برابر هوا، اکسید شدن، آب و واکنش های شیمیایی با آن ها مقاوم است. این فلز از نظر فیزیکی نیز ویژگی های بسیار جذابی را دارد؛ برای مثال طلا یک فلز نرم، شکل پذیر و با چگالی بالا می باشد. از طلا برای مصارف مختلفی استفاده می کنند که رایج ترین آن ساخت زیورآلات طلا می باشد.

آبکاری فلزات چگونه انجام میشود؟ کلیک کنید.

طلا هم مثل تمامی فلزات در برابر حرارت مقاومت بالایی را دارد و نقطه ذوب آن 1064 درجه سانتی گراد است. به عبارت دیگر برای تبدیل طلا از حالت جامد به مایع باید 1064 درجه سانتی گراد به آن حرارت داده شود. تامین این دما به انرژی بسیاری احتیاج خواهد داشت و برای این منظور می توان از کوره های ذوب، بوته های گرافیتی و سرپیک هوا گاز استفاده کرد. در ذوب طلا معمولا از فلاکس بوره استفاده می کنند.

نقطه ذوب نقره چقدر است؟

نقره را بعد از طلا به عنوان محبوب ترین فلز برای ساخت زیورآلات می دانند؛ البته این فلز گران بها نیز در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و کاربردهای بسیار متنوعی را دارد. نقره از نظر فیزیکی یک فلز نرم، براق و جذاب است که در بین فلزات بالاترین میزان رسانایی و گرمایی را دارد. لازم به ذکر است که با وجود قیمت بالای نقره، در بیشتر صنایع برای رسانایی بهتر به جای این فلز از گزینه های جایگزین مثل مس استفاده می شود.

میزان گرمای لازم برای ذوب فلز نقره در مقایسه با طلا کمی پایین تر است و می توان این فلز را در دمای 961 درجه سانتی گراد ذوب کرد. فرآیند ذوب آن نیز تا حد زیادی مشابه با طلا می باشد. به این ترتیب می توان برای ذوب نقره از کوره های مخصوص یا سرپیک هوا گاز استفاده کرد. همچنین در فرآیند ذوب نقره فلاکس های بوره و سدیم کربنات به کار برده می شوند.

دمای ذوب طلا و نقره چقدر است؟

نقره و طلا به عنوان دو مورد از فلزات ارزشمند و محبوب شناخته می شوند. یکی از ویژگی های این دو فلز که در صنایع مختلف اهمیت ویژه ای را دارد، دمای ذوب طلا و نقره است. با توجه به دمای ذوب بالایی که تمامی فلزات دارند و انرژی بسیاری که برای این منظور مورد نیاز است، برای ذوب کردن نقره و طلا هم به دمای بالایی احتیاج داریم.

دمای ذوب طلا، 1064 درجه سانتی گراد می باشد. البته این دما برای فلز خالص و صد درصد طلا است و برای ذوب کردن طلاهایی که مقداری ناخالصی در آن ها وجود دارد، دمای ذوب متفاوت خواهد بود. همانطور که میدانید طلا در عیارها و با درصد خلوص متفاوتی وجود دارد که معروفترین آن ها 18، 22 و 24 عیار هستند.

نقطه ذوب طلا 18 عیار 926.6، برای طلای 10 عیار 1079.4 و برای طلای 14 عیار نیز 879 درجه می باشد. در واقع هر چقدر میزان ناخالصی به کار رفته در طلا بیشتر بوده و درصد طلای خالص کمتر باشد، نقطه ذوب بالاتر خواهد رفت و به دمای بیشتری برای تغییر حالت طلا از جامد به مایع احتیاج خواهیم داشت.

این مورد در مورد نقره نیز صدق می کند. هر چقدر از ناخالصی و آلیاژ بیشتری در نقره استفاده شده باشد، میزان دمای ذوب و انرژی لازم برای ذوب کردن آن افزایش خواهد یافت. در حالت عادی و برای نقره خالص، دمای ذوب 961 درجه می باشد.

روش های ذوب کردن طلا و نقره

روش های متعددی برای تامین دمای ذوب طلا و نقره وجود دارد که هر کدام از آن ها به شکل های مختلف و با استفاده از ابزارهای متفاوتی انجام می شوند. پرکاربردترین روش هایی که برای این منظور وجود دارند، استفاده از هوا گاز و کوره های ذوب می باشد. برای انتخاب این روش ها باید میزان فلزی که قرار است ذوب شود را مد نظر قرار داد.

اگر مقدار طلا یا نقره زیاد باشد، استفاده از کوره گزینه بهتری خواهد بود. معمولا برای این منظور از کوره های گازی استفاده می کنند، اما کوره های برقی و گازوئیلی نیز برای این منظور مناسب خواهند بود. همچنین برای مقادیر کمتر طلا و نقره می توان از هواگاز استفاده کرد.

ابزارهای لازم برای ذوب طلا و نقره

هر کدام از روش های ذوب طلا و نقره به ابزارهای متفاوتی احتیاج دارند. انتخاب ابزار مناسب برای این منظور می تواند در کیفیت مواد مذاب، انرژی لازم برای رسیدن به دمای ذوب طلا و نقره، صرفه جویی در زمان و… تاثیر گذار باشد. به طور کلی ساده ترین و ضروری ترین ابزارهایی که برای ذوب کردن طلا و نقره به آن ها احتیاج خواهیم داشت، به شرح زیر هستند:

  • کوره ذوب طلا و نقره
  • ریژه یا قالب
  • همزن گرافیتی
  • انبر یا دسته بوته
  • بوته ذوب
  • مشعل هواگاز
  • کپسول اکسیژن

جمع بندی

دمای ذوب طلا و نقره در مقایسه با بسیاری از فلزات و مواد غیر فلزی، بالاتر است و برای ذوب کردن این فلزات به انرژی بسیاری احتیاج خواهیم داشت. در این مطلب ضمن بررسی میزان دمای مورد نیاز برای ذوب کردن این دو فلز، ابزارهای لازم و روش های مختلفی که برای این منظور وجود دارند را معرفی کردیم.

4/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

صفر تا صد آبکاری فلزات و چگونگی آن
فلزات رنگی چیست و انواع آن کدام است؟